HODOWLA KANARKÓW HARCEŃSKICH
                                             JACEK MARZOL

                                   
                                                                     

ZYWIENIE

Najważniejszą zasadą jest nieprzekarmianie ptaków, wszak zapasione samce przestają śpiewać. Kanarek powinien otrzymywać dziennie ok. 1 łyżeczkę do herbaty odpowiedniej mieszanki ziaren oraz świeżą wodę. Oprócz tego ptak może otrzymywać w minimalnej ilości różne dodatki w postaci warzyw lub owoców. Oprócz tego w okresie lęgów ważnym elementem jest dostarczanie dużej ilości białka zwierzęcego w postaci mieszanki jajecznej. 

Przykładowy skład mieszanki ziaren może być następujący: 30% rzepiku, 30% kanaru, 10% prosa, 10% owsiku, 5% konopi, 5% siemia lnianego, 5% pozostałych (np. mak, murzynek, kaszy gryczanej, nasiona sałaty). Tym którzy hodują pojedyncze ptaki najwygodniej jest kupić gotową mieszankę w sklepie zoologicznym. W przypadku większej ilości ptaków lepiej zaopatrywać się bezpośrednio u sprzedawców ziarna, kupując osobno poszczególne rodzaje ziaren i wykonując na własny użytek różne mieszanki. 

RZEPIK

 - jest podstawowym pokarmem kanarków harceńskich, lecz musi on być odpowiednio dojrzały i przesuszony. Ziarno rzepaku-rzepiku może być używane do karmienia kanarków najwcześniej po sześciu tygodniach od chwili zebrania i omłócenia. Ziarno powinno być czyste, bez kurzu i zanieczyszczeń innym ziarnem. Po rozgryzieniu ziarno powinno mieć smak słodkawy, zbliżony do smaku orzechów i nie może zostawiać gorzkiego posmaku. 

KANAR
- jest głównym dodatkiem występującym w mieszance. Każdy hodowca wie z doświadczenia, że kanar działa pobudzająco na ptaki i jest niezbędny w mieszance w okresie lęgów. Zdrowe ziarno kanaku powinno być duże, jasnożółte i błyszczące. 
KONOPIE
- dojrzale, zdrowe i czyste należy podawać w niedużej ilości (do 6 ziaren dziennie na ptaka), gdyż podawane w zbyt dużych porcjach powoduje zapasienie ptaka, który na skutek otyłości przestaje śpiewać. Konopie w ziarnie zawierają dużo białka, tłuszczu i soli mineralnych, dlatego są używane przez hodowców do żywienia samic w okresie zimowym, gdy przebywają one w nieogrzewanych pomieszczeniach. 
MAK
- dojrzały i suchy jest ziarnem zawierającym opium i działającym regulująco przy chorobach przewodu pokarmowego, na przykład w czasie biegunki. Ziarno maku podaje się ptakom przez cały rok, a w okresie lęgów nie powinno go brakować w osobnym naczyniu wstawionym do klatki. 
 SIEMIĘ LNIANE
- powinno być duże, o kolorze brunatnym, mocno lśniące. Podaje się je ptakom w okresie pierzenia. Dawkowanie w okresie lęgów działa niekorzystnie na rozwój embrionu. Siemię lniane ptaki jedzą niechętnie, gdyż działa ono rozwalniająco. Gotowane i podawane w postaci napoju działa oczyszczająco na organy głosowe kanarków. 
 OWSIK
- owies łuszczony, lub płatki owsiane powinny być podawane stale, w niedużej ilości, razem z mieszanką. Działa on rozwalniająco i jest używany przy leczeniu niektórych chorób stanowiąc w okresie choroby oprócz maku i kanaru jedyny pokarm. 
PSZENICA
- jest czasem podawana przez hodowców w postaci grubo mielonej. Do pieczenia biszkoptów i sucharów używa się najczęściej mąki pszennej. 
PROSO
- odpowiednio dojrzałe, szczególnie białe, można podawać ptakom w mieszance. 
JABŁKO
- może być podawane ptakom w każdej porze roku; należy ono do smakołyków, a nawet leczy chrypę.
MARCHEW
- to podstawa, jeśli chodzi o witaminę A. Brak witaminy A jest najbardziej dokuczliwy w hodowli. Marchew jest bardzo ważnym składnikiem w diecie kanarków, który pozwala nam uzupełnić właściwie niedobór witaminy A. Marchew zawiera rożne witaminy i dlatego ma ogromne znaczenie dla zdrowia ptaków. Do skarmiania używa się marchwi zdrowej, nie zdrewniałej. Marchew ma również duży wpływ na ubarwienie ptaków; podawana w okresie lęgów i pierzenia przyczynia się do wzmożenia intensywności koloru piór. Zawiera ona stosunkowo duży procent cukru, jest łatwo strawna.
SAŁATA
- jest podawana w postaci nasion i liści. Skiełkowanymi nasionami można regulować śpiew samców, gdy po okresie pierzenia śpiew jest za silny albo za słaby. Nie należy karmić ptaków zbyt dużą ilością sałaty, a przy podawaniu jej wskazane jest wstawienie do klatki naczynia z makiem niebieskim

 PAPRYKA SŁODKA

- to kolejne źródło karotenu i witamin w diecie kanarków. Należy ją podawać głównie w okresie pierzenia się ptaków. 

Bardzo ważnym jest aby w codziennej diecie kanarków nie zabrakło piasku (ułatwia trawienie i jest bogaty w mikroelementy) oraz wapnia szczególnie w okresie lęgowym (ułatwia on tworzenie skorupki jajka w organizmie samicy)

POKARM JAJECZNY
Jest niezbędnym pokarmem w czasie lęgów (ale nie podczas wysiadywania!). Dobra mieszanka powinna mieć konsystencję sypką. Przygotowujemy ją z ugotowanego na twardo kurzego jaja, które po obraniu ze skorupki całe rozdrabniamy nożem, widelcem lub przecieramy przez niezbyt gęste sito. Następnie dodajemy pokruszony biszkopt lub tartą bułkę w ilości pozwalającej na uzyskanie sypkiej konsystencji mieszanki, a potem wsypujemy łyżeczkę maku i całość dokładnie mieszamy. Gdy mieszanka jest zbyt wilgotna, dodajemy tartej bułki lub biszkoptu, a gdy jest zbyt sucha%u2014 tartej marchwi (mieszanka będzie wtedy mniej trwała). Substytutem mieszanki jajecznej może być pokruszony dobry biszkopt (bez cukrowej polewy) z dodatkiem maku i preparatu witaminowego.
WARZYWA
podawane kanarkom powinny być dokładnie umyte i pochodzić z pewnego źródła (najlepiej z własnego ogródka). Kanarki chętnie skubią liście sałaty, szpinaku, cykorii, pietruszki, tartą marchew, skrawki papryki, nie gardzą kawałkami pomidora i ogórka. Trzeba jednak zachować umiar, zwłaszcza przy podawaniu jakiegoś pokarmu po raz pierwszy. Należy wówczas podawać tylko niewielką jego ilość i to razem z innym, znanym już kanarkom pokarmem. 
OWOCE
Tak jak warzywa, są źródłem cennych witamin i karotenoidów. Wiele kanarków ma swoje indywidualne upodobania, ale większość lubi jabłka, gruszki i winogrona. Wiele kanarków jada także jagody, porzeczki, czereśnie, a nawet dojrzałe śliwki. Warto sprawdzić, co lubią nasi pupile i trochę je porozpieszczać! 

ZIELONKI

Mogą być podawane kanarkom przez cały rok. O tym, jakie rośliny dziko rosnące mogą być przez nie spożywane można przeczytać w jednym z następnych rozdziałów. 

W rozmowach z właścicielami ptaków dowiaduję się czasem o bardzo dziwnych i niezdrowych pokarmach podawanych ptakom. Trzeba pamiętać, że cukier, ciastka, czekolada i inne słodycze mogą być dla nich niebezpieczne, a na pewno nie są naturalnym pokarmem kanarków. Sól, wędliny, żółty ser i przyprawy są wręcz trujące! Wielu hodowców dodaje do mieszanki jajecznej mleko w proszku, pomimo że taka mieszanka i tak jest bardzo bogata w białko pochodzenia zwierzęcego. Poza tym mleko w każdej postaci jest szkodliwe dla ptaków. Ptaki, w przeciwieństwie do ssaków, nie wytwarzają enzymów niezbędnych do trawienia laktozy %u2014 cukru mlekowego. Laktoza ma tendencję do koncentrowania się we krwi ptaków i podnoszenia ciśnienia osmotycznego, co jest niebezpieczne dla krwinek i bardzo szkodliwe dla nerek! 

 

Tekst w większości pochodzi z książki Jadwigi Korczak
%u201EKANARKI%u201D