Najważniejszą zasadą jest nieprzekarmianie ptaków, wszak zapasione samce przestają śpiewać. Kanarek powinien otrzymywać dziennie ok. 1 łyżeczkę do herbaty odpowiedniej mieszanki ziaren oraz świeżą wodę. Oprócz tego ptak może otrzymywać w minimalnej ilości różne dodatki w postaci warzyw lub owoców. Oprócz tego w okresie lęgów ważnym elementem jest dostarczanie dużej ilości białka zwierzęcego w postaci mieszanki jajecznej.
Przykładowy skład mieszanki ziaren może być następujący: 30% rzepiku, 30% kanaru, 10% prosa, 10% owsiku, 5% konopi, 5% siemia lnianego, 5% pozostałych (np. mak, murzynek, kaszy gryczanej, nasiona sałaty). Tym którzy hodują pojedyncze ptaki najwygodniej jest kupić gotową mieszankę w sklepie zoologicznym. W przypadku większej ilości ptaków lepiej zaopatrywać się bezpośrednio u sprzedawców ziarna, kupując osobno poszczególne rodzaje ziaren i wykonując na własny użytek różne mieszanki.
RZEPIK
- jest podstawowym pokarmem kanarków harceńskich, lecz musi on być odpowiednio dojrzały i przesuszony. Ziarno rzepaku-rzepiku może być używane do karmienia kanarków najwcześniej po sześciu tygodniach od chwili zebrania i omłócenia. Ziarno powinno być czyste, bez kurzu i zanieczyszczeń innym ziarnem. Po rozgryzieniu ziarno powinno mieć smak słodkawy, zbliżony do smaku orzechów i nie może zostawiać gorzkiego posmaku.
PAPRYKA SŁODKA
- to kolejne źródło karotenu i witamin w diecie kanarków. Należy ją podawać głównie w okresie pierzenia się ptaków.
Bardzo ważnym jest aby w codziennej diecie kanarków nie zabrakło piasku (ułatwia trawienie i jest bogaty w mikroelementy) oraz wapnia szczególnie w okresie lęgowym (ułatwia on tworzenie skorupki jajka w organizmie samicy)
ZIELONKI
Mogą być podawane kanarkom przez cały rok. O tym, jakie rośliny dziko rosnące mogą być przez nie spożywane można przeczytać w jednym z następnych rozdziałów.
W rozmowach z właścicielami ptaków dowiaduję się czasem o bardzo dziwnych i niezdrowych pokarmach podawanych ptakom. Trzeba pamiętać, że cukier, ciastka, czekolada i inne słodycze mogą być dla nich niebezpieczne, a na pewno nie są naturalnym pokarmem kanarków. Sól, wędliny, żółty ser i przyprawy są wręcz trujące! Wielu hodowców dodaje do mieszanki jajecznej mleko w proszku, pomimo że taka mieszanka i tak jest bardzo bogata w białko pochodzenia zwierzęcego. Poza tym mleko w każdej postaci jest szkodliwe dla ptaków. Ptaki, w przeciwieństwie do ssaków, nie wytwarzają enzymów niezbędnych do trawienia laktozy %u2014 cukru mlekowego. Laktoza ma tendencję do koncentrowania się we krwi ptaków i podnoszenia ciśnienia osmotycznego, co jest niebezpieczne dla krwinek i bardzo szkodliwe dla nerek!
Tekst w większości pochodzi z książki Jadwigi Korczak
%u201EKANARKI%u201D